Karakterističan ukus i tekstura patlidžana, obilje vitamina iz grupe C, A i B, vlakana i minerala kao što su kalcijum i magnezijum, čine ga savršenim sastojkom za kombinovanje u raznovrsnim jelima. Zato vam u nastavku donosimo nekoliko ideja za njegovu pripremu, a vi pronađite svoju omiljenu.
Grilovani Patlidžan
Grilovanje je jedan od najjednostavnijih i najukusnijih načina pripreme ovog povrća. Sječen na tanke kriške ili kolutove, patlidžan se može marinirati u maslinovom ulju, bijelom luku, soli, biberu i začinskom bilju kao što su origano ili majčina dušica. Grilovanje na roštilju ili gril tavi, patlidžanu daje bogat, dimljeni ukus. Odličan je kao predjelo, prilog uz meso, ili kao dodatak u sendvičima i salatama.
Neodoljivi pinđur i ajvar
Ajvar obožavaju sve generacije, a jedan od njegovih glavnih sastojaka je upravo patlidžan koji se prvo peče dok ne postane mekan, zatim se ljušti i sjecka. Paprike se takođe peku, ljušte i sjeckaju. Sve zajedno se kuva sa bijelim lukom, sirćetom, solju i uljem dok se ne dobije gusta, glatka smjesa. Ajvar se može koristiti kao prilog uz meso, namaz za hljeb, ili dodatak u jelima. Pinđur je veoma sličan ajvaru, ali obično uključuje dodatak paradajza i više začina. Pinđur je bogatiji po ukusu i može se koristiti kao namaz i sos za tjesteninu.
Sočan premaz i dodatak humusu
Premaz poznat i kao baba ganuš, dobija se od pečenog patlidžana, tahinija od susama, limunovog soka, bijelog luka i maslinovog ulja. Svi sastojci se blendiraju dok se ne dobije glatka smjesa savršena za mazanje na hljeb ili krekere. Humus od patlidžana varijacija je klasičnog humusa, gdje se pečeni patlidžan dodaje u tradicionalnu mješavinu leblebija, tahinija, limunovog soka, bijelog luka i maslinovog ulja.
Musaka sa Patlidžanom
Musaka se pravi od slojeva patlidžana, mesa i bešamel sosa. Priprema se sa tanko sječenim kolutovima patlidžana koji se prže ili peku dok ne postanu zlatno-smeđi. Patlidžan se zatim slaže sa slojevima mljevenog mesa koje je dinstano sa crnim i bijelim lukom, paradajzom i začinima. Na kraju se sve preliva bogatim bešamel sosom i peče dok ne dobije zlatnu koricu.
Punjeni patlidžan
Napravite punjeni patlidžan baš po svom ukusu! Pripremu započnite sječenjem patlidžana po dužini i izdubljivanjem sredine kako bi se stvorio prostor za punjenje. Izdubljena pulpa se može koristiti u punjenju ili kao dodatni prilog. Tradicionalno punjenje često uključuje mljeveno meso, rižu, luk, paradajz i začine. Mješavina se stavlja u izdubljeni dio, prekriva se sirom ili prelivom od paradajza i peče se dok patlidžan ne omekša. Vegetarijanske varijante mogu uključivati povrće i sir pa budite slobodni da napravite svoju omiljenu kombinaciju.
Patlidžan u zimnici
Konzerviranje patlidžana vam omogućava da uživate u njegovom ukusu tokom cijele godine. Patlidžan se može konzervirati mariniranjem i pečenjem. Mariniranje podrazumijeva kuvanje kriški u mješavini sirćeta, vode, soli i začina. Nakon kuvanja, kriške se slažu u tegle sa dodatkom maslinovog ulja, bijelog luka i svježih začinskih biljaka. Mariniranjem dobijate aromatičan prilog koji se može koristiti kao predjelo ili kao dodatak salatama i sendvičima. Pečeni patlidžan u tegli je još jedan način konzerviranja. Patlidžan se peče dok ne postane mekan i blago karamelizovan, zatim se ljušti i sječe na trake koje se slažu u tegle sa maslinovim uljem, bijelim lukom i začinima. Ovaj metod čuva prirodan ukus koji može biti savršen dodatak tjesteninama i vege pizzama.
Da li ste odabrali svoj omiljeni recept? Za šta god da se odlučite, jedno je sigurno – patlidžan je tu da svojom aromom i teksturom da poseban pečat svim jelima.