Da li ste probali mochi? Ove neodoljive mekane loptice od slatke riže već su oduševile pola svijeta. Dolaze iz dalekog Japana, a imaju sposobnost da vas iz svakodnevne stvarnosti odvedu u svijet najslađih užitaka. Danas ćemo zaviriti u njegovu istoriju i tradiciju, i otkriti kako da sami pripremite jednu jednostavnu verziju ove najpoznatije japanske poslastice.
Legenda kaže da je Mochi prvi put pripremljen prije više od hiljadu godina u drevnom Japanu. Nekada se pravio ručno u ceremonijama koje su bile dio šintoističkih obreda. Mochi se jede svakodnevno, ali se takođe vezuje i za mnoge tradicionalne proslave, praznike i festivale gdje se priprema po posebnom načinu koji se zove „Mochitsuki“. Tokom festivala, grupa ljudi zajedno sprema mochi koristeći ogromne drvene čekiće kako bi umijesili pirinač u mekane kuglice, pripremajući tako velike količine mochija za sve posjetioce.
Iako mochi zauzima mjesto na listi omiljenih poslastica u Japanu, polako osvaja i ostatak svijeta. Nešto tako mekano, slatko i očaravajuće u najmanju ruku možemo nazvati praznikom za nepca. Jedna od najljepših stvari kod mochija je njihova raznolikost- varijacije u ukusima, oblicima i bojama su gotovo beskonačne.
Ipak, klasični mochi je u obliku loptice. Punjenje od različitih sastojaka može varirati od tradicionalnih kombinacija poput sladoleda i jagode, do neobičnih spojeva kao što su lavanda i crni susam… U posljednje vrijeme najpopularniji mochi proizvod je istoimeni sladoled, koji se sastoji od klasičnog mochi tijesta od pirinča i sladoleda.
Oprobajte se u pripremi svog sopstvenog mochija kod kuće i prepustite se ovoj jedinstvenoj poslastici, uz jednostavan recept za mochi sladoled.
Potrebno vam je:
- 160 g pirinčanog brašna
- 1 čaša vode
- 100 g šećera
- kukuruzni skrob
- 1 kašičica kakao praha
- stracciatella sladoled
Priprema:
U dubljoj posudi sjedinite brašno i šećer, a zatim dodajte vodu i kakao, pa neprestano miješajte sve dok smjesa ne postane glatka. Pokrijte šolju plastičnom folijom i stavite u mikrotalasnu pećnicu na jednu minutu, a zatim promiješajte i vratite na još jednu minutu. Ponovo promiješajte smjesu špatulom, koju ste prethodno pokvasili vodom kako se tijesto ne bi zalijepilo. Zatim je vratite u mikrotalasnu na još 30 sekundi, a nakon toga izvadite i ponovo promiješajte. Pospite kukuruzni skrob na pleh ili dasku obloženu papirom za pečenje. Stavite tijesto na papir, a oklagiju i tijesto pospite skrobom i nježno razvijte. Stavite pleh za pečenje sa razvijenim tijestom u frižider na 20 minuta. Nakon toga, pomoću modle ili čaše izdubite krugove od tijesta. Trebalo bi da budu veličine kugle sladoleda. Izvadite kuglu sladoleda, stavite je na sredinu kruga tijesta i nježno pokrijte. Potom brzo umotajte kuglu u prozirnu foliju i stavite je na sat vremena u zamrzivač. Uradite isto sa ostatkom krugova od tijesta. Prije služenja pustite desert da odstoji nekoliko minuta da omekša, tako da se ne otopi u potpunosti.
Ovo je osnovni recept za Mochi, ali ste uvijek slobodni da eksperimentišite i stvarate svoje verzije koristeći različite vrste sladoleda, voće, čokoladu, karamelu, boje za kolače i druge slatke dodatke.